Zgodovinska KROPA, JAMNIK, BELA PEČ (Podbliška gora)

Ena od poti na Jamnik pelje skozi Kropo, ki si jo je vredno pogledati na počasi. Spomeniško zavarovano jedro in novi kroparski izdelki na hišah, te popeljejo v čas naših babic. Na koncu kraja je Vigenjc Vice, v Sloveniji edina v celoti ohranjena kovačnica za ročno kovanje žebljev.

Prav tako se je ohranila Slovenska peč iz 14. stoletja in je najstarejša ohranjena talilnica železa v Sloveniji in ena najstarejših v Evropi.

Skozi naselje teče hudourniški potok Kroparica, ki ima amfiteatrsko povirje z močnim kraškim izvirom. Hudourniški značaj Kroparice je tudi etimološko jedro imena naselja in potoka: na odseku svojega toka skozi naselje se v deževnih obdobjih peni kakor »krop« – vrela voda.

Kropa se je razvila, ker so bili tu na voljo vodna energija, lesno oglje in železova ruda na Jelovici. Železarstvo, živo vse od keltske dobe, je konec prejšnjega stoletja zaradi razvoja sodobnejše črne metalurgije zamrlo.

Daleč vidna in razpoznavna cerkev sv. Primoža in Felicijana stoji na grebenu pred vasjo Jamnik. Ime naselja je povezano s kopanjem rude v jamah pod Jelovico. Pred cerkvijo stoji mogočna lipa, ki kljubuje vremenu in času. Pod njo se počutite kot nepomemben delček tega sveta, pa vendar zadovoljni, ker ste za hip lahko v njeni senci.

Pot nadaljujemo na Belo peč. Ob cesti je spominsko obeležje narodnemu heroju. Z vrha se odpre lep pogled v dolino. Ob poti kjer se odpre pogled na dolino je luštna nova klopca, kjer morate vsekakor pritisniti en romantični selfič.

Na vrhu Bele peči se odpre pogled proti Škofji Loki. Od tu lahko nadaljujete pot proti Vodiški planini. Če imate le še dovolj časa in vas ne bo ujela noč.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja