Slavna, posebna, a nepoznana KAMNA GORICA

Do opisane destinacije se lahko kar pripeljete ali pa priromate peš skozi gozd iz Radovljice, čez Fuxovo brv. Ta varianta je opisana tudi v prispevku o Pustem gradu.

Kamna Gorica je staro fužinarsko naselje v ozki dolini potoka Lipnica pod Jelovico. V zgodovinskih virih se prvič omenja konec 15. stoletja pod imenom Steinpüchel. Za naselje so značilni številni mostički, rake in vodni kanali, zato ga imenujejo tudi Male Benetke. Skozi vas vodijo ozke ulice – gase. Ohranjene so še vigenj vice-male kovačnice. V središču vasi je bil plavž, danes pa je na njegovem mestu park z mogočno vaško lipo in spomenikom v obliki plavža, posvečen žrtvam druge svetovne vojne.

Kot posebnost te male strnjene vasice omeniva cerkev sv. Trojice in staro mežnarijo ob cerkvi, ki so jo pred leti obnovili in spremenili v muzej. Skupaj dominirata na hribu in opazujeta vas pod seboj.

Veliki ljudje male vasice pa so:

Rodbina Kappus, ki je edina slovenska rodbina, ki so jo leta 1693 zaradi zaslug za razvoj fužinarstva povzdignili v plemiški stan. K njim je zahajal celo kralj Karađorđević. Iz rodbine je tudi mati Žige Zoisa. Graščina žal še propada.

Ob parku stojita rojstni hiši slikarja Matevža Langusa in politika in pesnika dr. Lovra Tomana. Matevž Langus in dr. Lovro Toman sta ustanovila vsak svoj sklad iz njune zapuščine ter z njima pomagala študentom in nadarjenim učencem pri šolanju. Revni učenci v OŠ so prejeli vsako šolsko leto obleko in obutev, pomoč so prejemale tudi revne vdove. Iz zapuščine dr. Lovra Tomana so kupili tudi manjšo hišo v Kamni Gorici za vaško ubožnico “špital”, v kateri je lahko bivalo do 12 ljudi.

Dr. Riko Fux iz Metlike je kupil Tomanovo hišo, z ženo v njej bival in odprl v hiši počitniški dom s kuhinjo in restavracijo kot Pension Jelovca.

Leopold Kordeš, pesnik, pisatelj, publicist, gledališki organizator, urednik nemških časnikov v Ljubljani in Gradcu. Pisal je v nemščini, zato ni bil cenjen med sonarodnjaki.

Dr. Lovro Pogačnik, narodni poslanec, prvi predsednik Orlovske zveze, aktiven pri “majniški deklaraciji”, izvoljen v Narodno vlado SHS in član Deželne vlade za Slovenijo.

Blaž Tomaževič, predavatelj zgodovine slovenske književnosti na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, urejal je slovenska berila, sodeloval pri zbirki Kondor.

Ivan Varl, študiral na Likovni akademiji v Ljubljani, postal slikar in učitelj likovnega pouka, bil je tudi umetniški fotograf na diapozitivih in zapustil ogromno umetniško zapuščino.

V vasi še živi stara šega, spuščanje luči v vodo na Gregorjevo. Takrat praznujejo zmago dneva nad nočjo.

Še eno posebnost vasi velja omeniti. Na posebne praznike, kot je velika noč, birma, je še živo streljanje z možnarjem. Streljajo že dan prej in na praznični dan. In to ne samo enkrat. Večkrat. Kadarkoli.. naključno. Tako da, pozabite na mirno jutranje poležavanje ali srebanje kavice čez dan.

Veliko dogajanja, veliko ljudi, veliko posebnosti za malo vas. Vredno pogledati odlično obnovljene hiše, hoditi po ozkih gasah in podoživeti prejšnja stoletja.

Nasvet: vzemite si čas za vas in potem pojdite še v gozd. To je poseben gozd. Poglejte v obeh galerijah.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja