SESLJAN, DEVIN

Slovenska in italijanska oblika imena izvirata iz latinskega imena Sixtilianum. Je eno od prvih rimskih naselij na Tržaškem.

Ob koncu 19. stoletja je postal Sesljan eno od najbolj priljubljenih obmorskih letovišč v Avstro-Ogrski. Takrat je imel kraj tudi nemško obliko imena: Seestein.

Tukaj velja omeniti, da je na tem mestu začetek / konec (odvisno s katerega konca vzamete začetek) kraškega robu, ki se dobesedno dvigne iz morja, oziroma potone vanj.

Novo turistično naselje Portopiccolo Sistiana / Portič Sesljan je nastalo na območju nekdanjega opuščenega kamnoloma. Kompleks se razteza na 3,5 hektarja površin, arhitekturno pa je zasnovan kot strnjeno obmorsko naselje. Odlično posnema tipično primorsko arhitekturo tesnih ulic in povezanih stavb. Fasade se enotne peščene barve, ki se stapljajo z oranžno rumeno svetlobo zahajajočega sonca. Takrat naselje dobi čar, ki opazovalca odpelje v pravljično deželo. Pozno jeseni kljub opustelemu naselju deluje kot neresničen.

Nad Sesljanskim zalivom se začenja znana Rilkejeva pot, ki vodi do Devinskega gradu. Na tem mestu je Rainer Maria Rilke spisal znamenite Devinske elegije. Ob poti najdemo redke, endemične primerke rastlin in živali. Prav tako so zelo izraziti kraški pojavi. Žlebiči, škraplje, griže, porasle z vednozelenim hrastom in rujem.

Grad je bil zgrajen v drugi polovici 14. stoletja kot nadomestek propadajočega antičnega gradu, od katerega so danes vidne le ruševine. Na gradu je odlično ohranjena zbirka dokumentov in fotografij iz zgodovine lastnikov ter politično kulturnih dogodkov v času obstoja gradu. V kleti so prostori, ki so nastali med drugo svetovno vojno. Zastrašujoče priče norih idej in ideologij. Najlepši, seveda pa je vrt, ki ga skrbno vzdržujejo.

več na fotografijah..

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja