
Pugled se nahaja na obrobju Mestne občine Ljubljana, nad vasjo Veliki Lipoglav. Hrib je poraščen z gozdom, zato je pogled z vrha omejen. Na vrhu Pugleda je postavljen spomenik NOB v spomin 2. partizanskemu bataljonu.
Narodno pesem “Tam na Pugled gori”, ki jo je spisal Ludvik Kukavica, so peli slovenski vojaki med prvo svetovno vojno v Karpatih. Nastala je po bojih na Pugledu. Kasneje jo je uglasbil skladatelj Janez Kuhar. Pesem je postala partizanska borbena in potem vseljudska pesem.
Midva pa sva v miru in soncu štartala s parkirnega prostora pri Magdalenski gori. Skozi Mali in Veliki Lipoglav, do potke, ki vodi v gozd. Z nadmorsko višino so bukve vedno nižje. To je pravzaprav zanimivo, saj na višini 615 mnv običajno drevesa še niso tako občutno nižja. Tukaj pa je, v pozno zimskem, toplem dnevu, ta gozdiček prav simpatično skrivnosten.
Na vrhu sta obeležnji iz druge svetovne vojne. Z vrha razgleda ni, malce nižje, ob spomeniku pa se odpre pogled na del Ljubljane.
In potem, tako kot vedno, si najdeva podaljšano pot nazaj. Preko Brezij pri Lipoglavu slediva cesti in vmes najdeva seveda mnogo zanimivih stvari, ki so za pokomentirat.
Nazadnje, če sva že pri Magdalenski gori, ki je tudi arheološko zanimiva, seveda narediva še krog okrog cerkvice. Magdalenska gora je bila neprekinjeno poseljena od starejše železne dobe do rimskega obdobja. Največji del izkopanin sodi v starejšo železno (halštatsko) obdobje. V tem obdobju je Magdalenska gora doživela tudi največji razcvet. Slabše je izpričana mlajša železna (latenska) doba, posamezne najdbe pa so iz rimske dobe.
Po ogledu z veseljem in utrujenimi nogami, poženeva kilometre pod kolesa.
Prijeten izlet kadarkoli s komerkoli. Lahko za pol dneva, lahko pa ga potegnete na cel dan. Fotke..