Slap PERAČICA

Nekoč sta živela kralj in kraljica. Je res, ampak zgodbo popeljeva še mnogo dlje nazaj. Nekoč je živel vulkan, ki je bil aktiven v geoloških obdobjih terciarja, pred 23 miljioni let. Takrat je ležal pod morjem. Nahajal se je v območju današnje Radovljice. S premikanjem tektonskih plasti, se je premaknil na današnje mesto na Koroškem. Smrekovec je 15 km dolgo pogorje predalpskega sveta, ki je zavarovano kot geološki in botanični rezervat Smrekovec – Komen. Naš edini, čisto pravi vulkan.

V dolini potoka Peračica v bližini Brezij je najpomembnejše slovensko nahajališče andezitnega tufa, ki so ga uporabili za portale oken in vrat. Po potoku, kjer so ga kopali, so ga poimenovali peračiški tuf. Zaradi značilne zelene barve ga imenujejo tudi kamen zelenec. Kamnolom Peračica je deloval od 16. do začetka 20. stoletja. Tuf je sprijeta sendimentna kamnina, ki je v procesih strjevanja pod velikim pritiskom nastala iz delcev vulkanskega prahu. Zeleno barvo mu daje mineral klorit. Na zraku je neobstojen, zato je dediščino v kamnu iz peračiškega tufa težko ustrezno zaščititi pred trajnimi poškodbami.

S tem vedenjem boste drugače doživeli izlet po Poti miru, kot se imenuje označena in opremljena pot iz Brezij na Gorenjskem. Brezje ležijo na terasi, ki se na hitro konča v globel. Konglomeratni osamelci, ki so se odtrgali od brega, ležijo po globeli do potoka.

Zemlja v globeli je zelo mešana. Izviri mezijo vsepovsod iz bregov. Zato je tu odlično rastišče za velike zvončke. In zato nekaj časa hodite po lepi poti, potem pa zabredete v blato. Priporočljivo je vzeti rezervne čevlje. Med potjo greste mimo Vovkove smreke, stare okoli 130 let, obseg debla meri 102 cm, v višino pa sega do 41metrov. Na jasah lahko naletite na razrito zemljo, kjer so divji prašiči iskali malico. Brez strahu, podnevi se umaknejo. Tudi lisičke, srne in veverice lahko opazite.

Zgornji slap je težje dostopen. Do njega lahko pridete po obrežju, kadar je vodostaj nizek. Sicer pa ga pogledate z galerije, ki je ustrezno zavarovana. Spodnji slap ima 5 meterski padec, ki se pod njim razširi v manjše jezerce. Pogumni poleti celo skačejo s slapu. Previdno pri takem dejanju. Voda je plitva in mrzla.

Pot je krožna, nazaj greste lahko po asfaltirani poti ob glavni cesti. Lahko pa podaljšate izlet ob Peračici navzgor do naslednje vasi Dvorska vas.

na fotografijah več..

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja